CENTRUM SZKOLENIOWO-INFORMACYJNE GIG oraz VELACORP
zaprasza na szkolenie:
KOMERCJALIZACJA ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ, W ŚWIETLE OBOWIĄZUJĄCYCH PRZEPISÓW
W dniu 1 lipca 2011 r. weszła w życie ustawa o działalności leczniczej, której zadaniem jest uporządkowanie i ujednolicenie form prawnych, w jakich udzielane są świadczenia zdrowotne. Zgodnie z uchwalonymi przepisami, Skarb Państwa reprezentowany przez ministra, centralny organ administracji rządowej albo wojewodę oraz jednostka samorządu terytorialnego mogą utworzyć podmiot leczniczy w formie spółki kapitałowej lub jednostki budżetowej.
Istotną zachętą do przekształcenia okazują się korzyści ekonomiczne, które jednostka może uzyskać dokonując komercjalizacji. Dotyczy to zwłaszcza podmiotów w trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej (zadłużonych).
Środki zabezpieczone w budżecie państwa na potrzeby przekształcanych jednostek mogą okazać się niewystarczające dla wszystkich przekształcanych jednostek. Dlatego też zasadnym wydaje się rozważenie jak najszybszego skorzystania z możliwości, które daje znowelizowana ustawa i rozpocząć ten proces w jak najkrótszym czasie.
Szkolenie adresowane jest do kierowników Zakładów Opieki Zdrowotnej, przedstawicieli organów założycielskich Zakładów Opieki Zdrowotnej, odpowiedzialnych za procesy przekształceń ZOZ-ów w spółki kapitałowe.
Celem szkolenia jest przekazanie wiedzy na temat przekształcania ZOZ w spółki prawa handlowego, według nowych, preferencyjnych zasad wprowadzonych znowelizowaną ustawą o działalności leczniczej.
Centrum Szkoleniowo-Informacyjne to jednostka Głównego Instytutu Górnictwa oferująca różnego typu formy edukacji i szkoleń, w tym studia podyplomowe, kursy i szkolenia. GIG od wielu lat organizuje min.: kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, szkolenie w zakresie odpowiedzialności członków rad nadzorczych i zarządów spółek prawa handlowego, dzięki czemu zyskał doświadczenie i silną pozycję na rynku, w sferze przedmiotowej tematyki.
Zajęcia prowadzi: zespół doświadczonych specjalistów z firmy Velacorp - m.in mgr Michał Lehmann, pomagających w przeprowadzaniu zmian formy prawnej samodzielnych publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w spółki prawa handlowego oraz wprowadzaniu w nich korporacyjnych zasad zarządzania. Są to osoby doradzające, zajmujące się kreowaniem rozwiązań z zakresu szeroko pojętego zarządzania oraz wdrażania systemu nadzoru właścicielskiego.
Michał Lehmann – Prezes Zarządu Velacorp Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Magister ekonomii. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (kierunek: finanse i bankowość). Poprzednio Dyrektor Zarządzający Prowincji Polskiej Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego pw. NMP (Zakon Bonifratrów) odpowiedzialny za przekształcenia własnościowe szpitali wchodzących w skład Prowincji w spółki prawa handlowego, opracowywanie i wdrażanie strategii rozwoju, a także tworzenia systemu nadzoru właścicielskiego. Wcześniej Zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Grupą Kapitałową w Polskiej Grupie Energetycznej S.A., Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji w Ministerstwie Skarbu Państwa. Wieloletni wykładowca na specjalistycznych kursach i szkoleniach z zakresu analizy ekonomiczno-finansowej oraz restrukturyzacji przedsiębiorstw.
Od 1998r. członek organów nadzoru spółek różnych branż, w tym również jako pełnomocnik wspólnika. Do marca 2008r. członek Komitetu Standardów Rachunkowości III kadencji, który kształtuje rozwiązania dotyczące standardów rachunkowości w Polsce, implementuje Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej do warunków Polskich oraz współpracuje z podobnymi instytucjami na forum międzynarodowym, jak np. European Financial Reporting Advisory Group (EFRAG), czy International Accounting Standards Board (IASB).
Tematyka szkolenia obejmuje między innymi następujące zagadnienia:
- Prezentacja założeń ustawy o działalności leczniczej – zmiany dotyczące zakresu form prawnych prowadzenia działalności leczniczej (komercjalizacja),
- Procedura formalno-prawna przekształcenia zakładu opieki zdrowotnej (szpitala) w spółkę prawa handlowego,
- Ekonomiczny aspekt oddłużenia szpitala w momencie jego przekształcenia w spółkę prawa handlowego,
- Spółka prawa handlowego – czym jest, aspekty prawne,
- Organy spółki kapitałowej – zakres obowiązków i odpowiedzialności,
- Ekonomiczne aspekty funkcjonowania spółki kapitałowej – obowiązki organów,
- Kto i w jaki sposób ma poprowadzić cały proces przekształcenia.
Moderowana forma zajęć stanowić będzie znakomitą okazję dla konsultacji w zakresie problemów podnoszonych przez uczestników warsztatów. Zajęcia będą przeprowadzone według załączonego programu.
Termin szkolenia: Prosimy o przesyłanie Kart zgłoszniowych, termin zostanie ustalony po zebraniu 15 osobowej grupy.
Miejsce szkolenia: Zespół Edukacji i Szkoleń GIG, Katowice, Al. Korfantego 79a
Cena szkolenia: 500,00 zł od osoby (zwolnione z VAT). W przypadku zgłoszenia trzech lub więcej osób z jednej firmy cena wynosi 450 zł od osoby (zw. z VAT)
Organizacja:
- Szkolenie trwa 1 dzień (8 godz. wykł.). Zajęcia rozpoczynają się o godzinie 900.
- Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie załączonej karty zgłoszenia – decyduje kolejność zgłoszeń. Każda ze zgłoszonych osób zostanie odpowiednio wcześniej poinformowana o zakwalifikowaniu do udziału w szkoleniu.
- Każdy uczestnik otrzymuje materiały szkoleniowe i stosowne zaświadczenie ukończenia szkolenia.