Akademia samorządowa – zarządzanie zrównoważonym rozwojem gminy
Dla kogo?
Absolwent po ukończeniu studiów będzie wysokiej klasy specjalistą, przygotowanym teoretycznie i praktycznie w zakresie ochrony i racjonalnego zarządzania zasobami środowiska oraz zrównoważonego rozwoju.
Absolwenci studiów otrzymują świadectwo ukończenia, zgodnie z zarządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczącym prowadzenia studiów podyplomowych przez wyższe uczelnie.
W jakim celu?
Dynamika zmian prawnych w ochronie środowiska, nowe formy ochrony przyrody takie jak obszary NATURA 2000, planowanie przestrzenne, konsultacje społeczne są zaledwie fragmentem szerokiej płaszczyzny programowania zrównoważonego rozwoju i podejmowania decyzji w tym zakresie. Zachodzące obecnie dynamiczne przeobrażenia w zakresie przebudowy miast i wsi wymagają specjalistycznej wiedzy zarówno z zakresu gospodarki przestrzennej, jak i hydrologii, ochrony środowiska, czy też socjologii, ekonomii oraz zarządzania. Przedstawiciele samorządu odpowiedzialni merytorycznie za obszary tematyczne stają przed koniecznością identyfikowania i prawidłowej, niejednokrotnie horyzontalnej oceny skutków podejmowanych działań zarówno w wymiarze lokalnych celów rozwojowych, jak i potencjalnych konfliktów społecznych
i środowiskowych.
W odpowiedzi na zidentyfikowane potrzeby w zakresie kształtowania systemowych zmian w programowaniu i zarządzaniu środowiskiem, został opracowany 160 godzinny program studiów podyplomowych dla pracowników administracji publicznej, przedsiębiorstw komunalnych oraz innych zainteresowanych osób, które uczestniczą w procesach kształtowania przestrzeni miast i regionów.
Wykładowcy.
Kadrę dydaktyczną stanowi multidyscyplinarny zespół specjalistów z dziedziny inżynierii środowiska oraz zrównoważonego rozwoju (pracownicy naukowi oraz praktycy posiadający znaczące osiągnięcia w zakresie pozyskiwania środków na realizacje inwestycji zarówno z funduszy krajowych jak i zagranicznych, m.in. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności). Wykładowcy współpracują z renomowanymi ośrodkami naukowymi z kraju i zagranicy oraz doświadczonymi zespołami projektowo-technologicznymi przy realizacji projektów badawczych realizowanych w ramach programów operacyjnych, w tym europejskiej współpracy terytorialnej (BSR, CE, INTERREG IVC) oraz programów ramowych.
Program studiów.
Organizacja studiów.
Zajęcia będą organizowane w formie wykładów aktywizujących i zajęć praktycznych , jak: ćwiczenia, warsztaty, debaty, dyskusja, case study. Zakładamy, iż prezentowane przez nas zagadnienia umożliwią słuchaczom diagnozę problemów własnych społeczności lokalnych, które potencjalnie mogą być rozwiązane z wykorzystaniem dostępnych środków UE.
- Studia trwają 2 semestry, w sesjach sobotnio-niedzielnych, raz w miesiącu.
- Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń w obiektach dydaktycznych Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, ponadto przewidywane są zajęcia terenowe.
- W ramach opłaty uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe oraz książki. Program studiów obejmuje 160 godzin wykładowych i ćwiczeń (10 zjazdów).
- Absolwenci uzyskują dyplom ukończenia studiów podyplomowych Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.
Wymagane dokumenty.
- odpis dyplomu ukończenia szkoły wyższej,
- 2 zdjęcia legitymacyjne,
- kwestionariusz osobowy,
- podanie do Kierownika Studiów o przyjęcie na studia,
- umowa pomiędzy uczestnikiem, a GIG dotycząca zasad finansowania.
Tryb naboru i terminy.
Rekrutacja kandydatów na studia jest otwarta i odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń.
Termin będzie ogłoszony po zebraniu grupy.
Kontakt.
mgr inż. Bogna Kobylińska
32-259-2604
bkobylinska@gig.eu