
Wykonywanie pomiarów zagrożenia radiacyjnego w zakładach górniczych
Przeznaczony jest dla osób wykonujących pomiary zagrożenia radiacyjnego w zakładach górniczych (pomiarowców).
Dla kogo?
Przeznaczony jest dla osób wykonujących pomiary zagrożenia radiacyjnego w zakładach górniczych (pomiarowców).
W jakim celu?
Tematyka kursu odnosi się do zapisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 23 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu podziemnych zakładów górniczych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1118), a także w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych (Dz.U. z 2015 r., poz.1702 i 2204 oraz Dz.U. z 2016 r., poz. 949, z późniejszymi zmianami – DZ.U. z 2017 r., poz. 1247).
Referencje
Organizujemy kursy z zakresu ochrony radiologicznej od 1996 roku. Przeszkoliliśmy kilka tysięcy osób. Kursy prowadzone są w oparciu o najbardziej aktualną wiedzę, przez uznanych specjalistów – praktyków uzyskujących bardzo wysokie oceny od uczestników.
Program kursu
- Podstawowe wiadomości o promieniowaniu jonizującym i ochronie radiologicznej.
- Źródła zagrożenia naturalnymi substancjami promieniotwórczymi w zakładach górniczych.
- Stan prawny w dziedzinie ochrony radiologicznej w zakładach górniczych.
- Metody i przyrządy do kontroli źródeł zagrożenia radiacyjnego w zakładach górniczych.
- Kontrola i przeciwdziałanie zagrożeniom radiacyjnym w zakładach górniczych.
- Egzamin końcowy i omówienie najczęściej popełnianych błędów.
Wykładowcy
Zajęcia prowadzą specjaliści Śląskiego Centrum Radiometrii Środowiskowej im. Marii Goeppert-Mayer.
Główny Instytut Górnictwa – Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej jest jedną z sześciu (akredytowanych przez PCA) instytucji, wskazanych przez Państwową Agencję Atomistyki, uprawnioną do kontroli narażenia zawodowego na promieniowanie jonizujące. Wykonuje prace pomiarowo-badawcze w obszarze ochrony radiologicznej, radioekologii i dozymetrii radiacyjnej takie, jak: identyfikacja występowania skażeń promieniotwórczych (NORM – naturally occuring radioactive materials, energetyka jądrowa, medycyna nuklearna), pomiary dawki oraz mocy dawki promieniowania jonizującego (alfa, beta, gamma, X, neutrony), pomiary promieniotwórczości materiałów budowlanych (wskaźników aktywności f1 i f2), analizy stężenia izotopów promieniotwórczych w wodzie, żywności, odpadach, powietrzu, próbkach środowiskowych i innych, pomiary stężenia radonu w pomieszczeniach, wyrobiskach górniczych, pomiary ekshalacji radonu z gleby, pomiary rozkładu ziarnowego aerozoli w zakresie 3 – 20 000 nm.
Forma realizacji zajęć
Zajęcia prowadzone są w formie hybrydowej (blended e-learning), w grupie do 20 osób. W przypadku braku możliwości technicznych do udziału w tej formie zajęć prosimy o kontakt z organizatorem w celu ustalenia innej formy zajęć. Zajęcia wykładowe prowadzone są on-line, a zajęcia laboratoryjne w formie stacjonarnej ( 1 dzień).
Każda sesja szkoleniowa obsługiwana jest przez trenera/wykładowcę, jak również przez asystenta technicznego, który jest zawsze dostępny, aby rozwiązać ewentualne problemy.
Asystent techniczny przeprowadza, z każdym uczestnikiem próbę logowania i poprawności współpracy z platformą – na kilka dni przed terminem kursu. Pomoże również w obsłudze platformy i zapozna z jej możliwościami.
Pełną interaktywność zajęć szkoleniowych w wirtualnej sali wykładowej zapewniają:
- system aktywnej wideokonferencji,
- ekran z prezentacją omawianych slajdów lub filmów,
- wspólna tablica,
- przeprowadzane w czasie rzeczywistym ankiety,
- chat publiczny (wspólny) oraz chat indywidualny,
- możliwość dzielenia na podgrupy.
Organizacja kursu
- Kurs trwa 16 godzin wykładowych i obejmuje wykłady teoretyczne, panel dyskusyjny przeznaczony na omówienie zagadnień poruszanych przez uczestników, zajęcia w laboratorium z pokazami ćwiczeń z przyrządami pomiarowymi, omówienie studium przypadku – omówienie zagadnień praktycznych oraz konsultacje po kursie w zakresie tematyki kursu.
- Uczestnicy otrzymują zaświadczenie o ukończonym kursie, po zdaniu egzaminu, potwierdzające podniesienie kompetencji zawodowych oraz materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej.
- Faktury wysyłamy do 7 dni po zakończonym kursie z 14-dniowym terminem płatności, nie wymagamy dokonywania przedpłat.
- Termin zostanie potwierdzony fax-em lub e-mailem do osób i firm uprzednio zgłoszonych po zebraniu co najmniej 10 osobowej grupy uczestników.
- Istnieje możliwość realizacji szkolenia w siedzibie Państwa firmy po indywidualnym uzgodnieniu warunków realizacji.
Gwarancja jakości
- Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania nr JBSI – 16/2/2023 wydany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A.
- Akredytacja Śląskiego Kuratora Oświaty w zakresie prowadzonego kształcenia ustawicznego w wybranych formach pozaszkolnych – decyzja WE-KZ.546.1.5.2020 z dnia 16 lipca 2021 r.
- Wpis do rejestru instytucji szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach pod numerem ewidencyjnym: 2.24/00102/2006 z dnia 10.05.2006 r. – zaktualizowany na rok 2023.
Termin : 9-10.10.2023 r
Kontakt.
mgr inż. Beata Wójcik
32-259-2617 lub 32-259-2422
bwojcik@gig.eu
Szkolenie realizowane jest na warunkach umieszczonych w Regulaminie Świadczenia Usług Szkoleniowych. Regulamin dostępny jest w stopce strony.