Główny Instytut Górnictwa w Katowicach realizuje projekt szkoleniowy: „Przydomowe oczyszczalnie ścieków w gminnym systemie gospodarki ściekowej”, dofinansowany w ramach Programu Priorytetowego Edukacja Ekologiczna NFOŚiGW. Z uwagi na szczególne znaczenie dla ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju kraju oraz ogólnopolski charakter przedsięwzięcia projekt został objęty patronatem przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, pana Stanisława Gawłowskiego.
W jakim celu?
Przedsięwzięcie ma charakter niekomercyjny, a jego głównym celem jest wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju w zlewniowym gospodarowaniu i ochronie wód, w zakresie skutecznego oczyszczania ścieków na terenach nie objętych Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych.
Przeprowadzając rozeznanie w zakresie potencjalnego zainteresowania tematyką szkoleń, zidentyfikowano jako kluczowych adresatów sektor administracji a w szczególności naczelnicy wydziałów, kierownicy referatów i jednostek organizacyjnych, którzy korzystając ze szkolenia zapewnią efekt kaskadowy na 4 (kolejnych) poziomach:
- Pierwszy (uczestnicy szkolenia) – szczebel kierowniczy – naczelnicy wydziałów, kierownicy jednostek organizacyjnych, kreujących strategię i zasady działania wydziałów / jednostek.
- Drugi – szczebel kierowniczy niższego rzędu – kierownicy referatów (w szczególnych przypadkach w zależności od struktury organizacyjnej JST może to być poziom pierwszy – tzn. pełniący funkcję naczelników). Poziom drugi to pracownicy merytoryczni realizujący przyjęte kierunki działań przez przełożonych a jednocześnie zarządzający kilku- kilkunasto- osobowymi zespołami merytorycznymi,
Trzeci – pracownicy wydziałów merytorycznych odpowiedzialni za bezpośrednie kontakty z potencjalnymi użytkownikami indywidualnych systemów oczyszczalni ścieków, - Czwarty – użytkownicy indywidualnych systemów oczyszczalni ścieków.
Program szkolenia.
Zakres tematyczny projektu odpowiada na potrzeby wymienionych adresatów szkolenia i stanowić będzie użyteczne kompendium wiedzy w zakresie rozwiązań zapewniających ochronę środowiska (ochronę wód i ziemi) na terenach „pozasystemowych”, tj. o zabudowie rozproszonej, gdzie nie ma uzasadnienia technicznego i ekonomicznego do budowy zbiorczych systemów kanalizacyjnych.
Tematyka szkolenia kładzie szczególny nacisk na systemowe podejście w zakresie indywidualnych rozwiązań oczyszczania ścieków w ujęciu kompleksowym (aspekty formalno-prawne, ekonomiczno – finansowe, organizacyjne, środowiskowe, technologiczne, a także monitoringowe) oraz praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy, w tym wykorzystanie programu priorytetowego NFOŚiGW: „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego”.
Ważnym aspektem prowadzonych szkoleń poprzez różne formy i metody pracy warsztatowej – jest wyposażenie uczestników szkolenia zarówno w kompendium wiedzy jak i narzędzia umożliwiające skuteczną i opartą na rzetelnych danych analizę przyczynowo – skutkową. Takie podejście umożliwia budowanie lokalnego konsensusu oraz efektywnego dialogu na rzecz zrównoważonego kształtowania przestrzeni miast i gmin w obszarze gospodarki ściekowej.
Program szkolenia bazuje na najnowszych rozwiązaniach i aktualnej wiedzy w przedmiotowym zakresie i obejmuje następujące zagadnienia:
- wpływ ścieków nieoczyszczonych na środowisko naturalne i zdrowie ludzi (problematyka kumulacji i transportu zanieczyszczeń w środowisko gruntowo – wodne),
- zrównoważona gospodarka ściekowa w jednostkach samorządowych,
- rodzaje oczyszczalni ścieków – wybór systemowego rozwiązania w zależności od charakteru jednostki samorządowej,
- uwarunkowania prawne, formalne i środowiskowe budowy przydomowych oczyszczalni ścieków,
- typy i charakterystyka przydomowych oczyszczalni wraz z przykładowymi rozwiązaniami technologicznymi,
- techniczne aspekty stosowanych rozwiązań indywidualnego oczyszczania ścieków.
- problematyka doboru optymalnej przydomowej oczyszczalni ścieków wraz z aspektami eksploatacyjnymi (m.in. zgodność rozwiązań z normą europejską EN 12566-3:2005+A1:2009),
- problematyka postępowania z osadami powstającymi w wyniku eksploatacji oczyszczalni,
- aspekty finansowe i organizacyjne dla programowego podejścia w jednostkach samorządowych,
- praktyczne aspekty przygotowania gminnego programu budowy indywidualnych oczyszczalni ścieków.
- przegląd instrumentów finansowych dla budowy oczyszczalni przydomowych, w ujęciu systemowym i indywidualnym, w tym programu priorytetowego NFOŚiGW,
- aspekty ekonomiczne stosowania przydomowych oczyszczalni ścieków z wykorzystanie narzędzia kalkulacyjnego do symulacji kosztów.
W trakcie szkolenia uczestnicy zostają poinformowani o możliwościach dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego” oraz o normie Małe oczyszczalnie ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców OLM (do 50) cz. III kontenerowe i/lub montowane na miejscu przydomowe oczyszczalnie ścieków PN-EN 12566-3+A1:2009.
Okres realizacji.
W ramach projektu odbędą się 32 szkolenia (po dwa w każdym województwie) dla 640 uczestników łącznie.
Od lutego do końca maja 2013 r. zrealizowano 7 dwudniowych szkoleń w następujących lokalizacjach: Katowice, Opole, Wrocław, Łódź, Poznań, Olsztyn i Toruń.
W szkoleniach łącznie udział wzięło 175 osób:
- w Katowicach szkolenie odbyło się w dniach 26 – 27 lutego 2013 r.w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim dla 24 osób,
- w Opolu szkolenie odbyło się w dniach 21 – 22 marca 2013 r. w Opolskim Urzędzie Marszałkowskim dla 23 osób,
- w Łodzi szkolenie odbyło się w dniach 5 – 6 marca 2013 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego dla 25 osób,
- we Wrocławiu szkolenie odbyło się w dniach 9 – 10 kwietnia 2013 r. w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim dla 20 osób,
- w Poznaniu szkolenie odbyło się w dniach 23 – 24 kwietnia 2013 r. w Wielkopolskim Urzędzie Marszałkowskim dla 25 osób,
- w Toruniu szkolenie odbyło się w dniach 7-8 maja 2013 r. w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim dla 32 osób,
- w Olsztynie szkolenie odbyło się w dniach 23 – 24 maja 2013 r. w Kujawsko – Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim dla 26 osób.
Jakość kursów zorganizowanych przez Centrum Szkoleniowo-Informacyjne GIG gwarantowana jest przez: wdrożony w Głównym Instytucie Górnictwa, Zintegrowany System Zarządzania : jakość, bezpieczeństwo i higiena pracy, środowisko, jak też przez wpis do ewidencji prowadzonej przez Prezydenta Miasta Katowice jako niepublicznej placówki kształcenia ustawicznego oraz akredytację Śląskiego Kuratora Oświaty w zakresie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.
Potwierdzają to wyniki przeprowadzanej każdorazowo ankiety oceny kursu oraz ankiety oceny wykładowców. Szkolenia zostały bardzo wysoko ocenione przez uczestników, zarówno w sferze organizacyjnej jak i merytorycznej.
Szczegółowa ocena uczestników poszczególnych szkoleń (w skali od 1 do 5 punktów, gdzie 1 punkt oznacza ocenę niedostateczną, a 5 punktów – bardzo wysoką) przedstawia się następująco:
w Katowicach:
- ocena organizacji – 4,6 pkt.
- ocena poziomu merytorycznego – 4,3 pkt.
- wykorzystanie pomocy dydaktycznych – 4,6 pkt.
- jakość materiałów szkoleniowych – 4,6 pkt.
w Opolu:
- ocena organizacji – 4,6 pkt.
- ocena poziomu merytorycznego – 4,5 pkt.
- wykorzystanie pomocy dydaktycznych – 4,5 pkt.
- jakość materiałów szkoleniowych – 4,4 pkt.
w Łodzi:
- ocena organizacji – 4,7 pkt.
- ocena poziomu merytorycznego – 4,6 pkt.
- wykorzystanie pomocy dydaktycznych – 4,6 pkt.
- jakość materiałów szkoleniowych – 4,6 pkt.
we Wrocławiu:
- ocena organizacji – 4,5 pkt.
- ocena poziomu merytorycznego – 4,0 pkt.
- wykorzystanie pomocy dydaktycznych – 4,0 pkt.
- jakość materiałów szkoleniowych – 4,0 pkt.
w Poznaniu:
- ocena organizacji – 4,2 pkt.
- ocena poziomu merytorycznego – 4,1 pkt.
- wykorzystanie pomocy dydaktycznych – 3,8 pkt.
- jakość materiałów szkoleniowych – 4,0 pkt.
w Toruniu:
- ocena organizacji – 4,9 pkt.
- ocena poziomu merytorycznego – 4,8 pkt.
- wykorzystanie pomocy dydaktycznych – 4,8 pkt.
- jakość materiałów szkoleniowych – 4,8 pkt.
w Olsztynie:
- ocena organizacji – 4,9 pkt.
- ocena poziomu merytorycznego – 4,5 pkt.
- wykorzystanie pomocy dydaktycznych – 4,6 pkt.
- jakość materiałów szkoleniowych – 4,7 pkt.
Oficjalna strona projektu.
Projekt objęty patronatem Ministra Środowiska oraz sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.