Projektowanie odmetanowania górotworu
Dla kogo?
Kurs specjalistyczny przeznaczony dla kadry inżynierskiej zajmującej się bezpieczeństwem technicznym i przeciwwybuchowym, kierowników działów wentylacji i nadsztygarów wentylacji ds. zagrożenia metanowego w zakresie wykonywania projektów odmetanowania górotworu.
W jakim celu?
Celem kursu jest zapoznanie słuchaczy z wiedzą z zakresu projektowania odmetanowania przy prowadzeniu dynamicznej eksploatacji górniczej. W ramach zajęć warsztatowych uczestnicy kursu przygotują indywidualny projekt odmetanowania, który będzie analizowany i oceniany w trakcie seminarium końcowego.
Referencje
Specjalistyczne kursy z zakresu zagrożenia metanowego organizujemy od 1996 roku. Przeszkoliliśmy kilkanaście tysięcy osób z Polski i zagranicy. Kursy prowadzone są w oparciu o najbardziej aktualną wiedzę, przez uznanych specjalistów – praktyków uzyskujących bardzo wysokie oceny od uczestników.
Wykładowcy
Zajęcia prowadzi specjalista z zakresu zwalczania zagrożeń naturalnych, przewietrzania i odmetanowania kopalń z zakładu Aerologii Górniczej Głównego Instytutu Górnictwa -Państwowego Instytutu Badawczego
Program kursu
- Mechanizm i przebieg wydzielania się metanu w górotworze. Wpływ systemów wentylacyjnych na przemieszczanie się stref metanowych.
- Wyznaczanie parametrów warunkujących zastosowanie i prowadzenie odmetanowania – metanowość bezwzględna, metanowość kryterialna, efektywność odmetanowania.
- Podstawowe przepisy dotyczące prowadzenia odmetanowania i ich zastosowanie w praktyce.
- Kształtowanie się stref desorpcji metanu, wyznaczanie i obliczanie parametrów wydzielania się metanu w strefach odgazowania.
- Model odmetanowania ścian – zależności graficzne i analityczne.
- Sporządzanie bilansu ilościowego i jakościowego wydzielania się metanu w strefach odgazowań jako podstawy do projektowania otworów drenażowych.
- Graficzny i analityczny projekt otworów drenażowych.
- Techniki wiertnicze, uzbrojenie otworów podczas wiercenia i eksploatacji.
- Prowadzenie pomiarów w sieci odmetanowania. Korekty projektów odmetanowania w zależności od warunków geologicznych, gazowych i górniczych oraz osiąganych parametrów odmetanowania.
Organizacja kursu
- Kurs trwa 32 godziny wykładowe i obejmuje wykłady teoretyczne i warsztatowe.
- Uczestnicy otrzymują stosowne zaświadczenie o ukończonym kursie po zaliczeniu projektu oraz materiały szkoleniowe i poczęstunek (kawa, herbata, catering).
- Siedziba GIG znajduje się w centrum Katowic z dogodnym dojazdem oraz parkingiem.
- Faktury wysyłamy do 7 dni po zakończonym kursie z 14 dniowym terminem płatności, nie wymagamy dokonywania przedpłat.
- Termin zostanie potwierdzony fax-em lub e-mailem do osób i firm uprzednio zgłoszonych po zebraniu co najmniej 12 osobowej grupy uczestników.
- Istnieje możliwość realizacji szkolenia w siedzibie Państwa firmy po indywidualnym uzgodnieniu warunków realizacji.
Gwarancja jakości
- Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania nr JBS – 54/12/2024 wydany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji SA
- Akredytacja Śląskiego Kuratora Oświaty w zakresie prowadzonego kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych dla wybranych kursów – decyzja
WE-KZ.546.1.5.2020 z dnia 16 lipca 2021 roku - Wpis do rejestru instytucji szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach pod numerem ewidencyjnym: 2.24/00102/2006 z dnia 10.05.2006 r. zaktualizowany na 2023 r.
Termin
Wykłady: 21.10 – 24.10.2024 r.
Egzamin: 31.10.2024 r.
Kontakt
Maciej Kopiec
32-259-2604
mkopiec@gig.eu
Szkolenie realizowane jest na warunkach umieszczonych w Regulaminie Świadczenia Usług Szkoleniowych. Regulamin dostępny jest w stopce strony.