Szkolenia dla przedstawicieli JST w zakresie poprawnego przeprowadzania audytów energetycznych i remontowych oraz dokumentacji aplikacyjnej, w celu pozyskania dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego, w ramach programu „Premia MZG z opcją grantu MZG”
Dla kogo?
Szkolenie przeznaczone jest dla pracowników Wnioskodawców zajmujących się aplikacjami do programu „Premia MZG z opcją grantu MZG”.
Program przeznaczony jest dla:
Inwestorów będących gminą lub spółką z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółką akcyjną, w której gmina albo gmina wraz z innymi gminami, powiatami lub Skarbem Państwa dysponują ponad 50 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu.
Zakres szkolenia
Szkolenie obejmują swoją tematyką sporządzanie audytów i poprawne składanie wniosku do programu „Premia MZG z opcją grantu MZG”.
Premia MZG przysługuje inwestorowi z tytułu realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub remontowego w mieszkaniowym zasobie gminy na poprawę stanu technicznego tego zasobu. Premia MZG przeznaczona jest na sfinansowanie kosztów inwestycji. W ramach programu można uzyskać odpowiednio:
50 proc. kosztów przedsięwzięcia, jeżeli:
- przedmiotem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub remontowego jest budynek mieszkalny, w którym wszystkie lokale mieszkalne wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gminy;
- budynek będący przedmiotem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub remontowego znajduje się na obszarze, na którym obowiązują przepisy wydane na podstawie art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska;
- z audytu energetycznego lub remontowego wynika, że po zrealizowaniu tego przedsięwzięcia przegrody oraz wyposażenie techniczne budynku podlegające przebudowie będą spełniały wymagania minimalne dla budynków w zakresie oszczędności energii i izolacyjności cieplnej, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
60 proc.* kosztów przedsięwzięcia, jeżeli dodatkowo spełniony jest warunek:
- budynek będący przedmiotem przedsięwzięcia jest wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków lub
- przedsięwzięcie to stanowi przedsięwzięcie rewitalizacyjne opisane w gminnym programie rewitalizacji, zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 5 Ustawy z dnia 9 października 2005 r. o rewitalizacji.
*Nie stosuje się warunku dotyczącego wymagań minimalnych dla budynków w zakresie oszczędności energii i izolacyjności cieplnej, jeśli z audytu energetycznego lub remontowego wynika, że nie jest możliwe jego spełnienie.
W ramach szkolenia przedstawiona zostanie tematyka dotycząca sporządzania audytu energetycznego i remontowego. Ich sporządzenie wymagane jest do wystąpienia z wnioskiem o dofinansowanie wynoszące 50 i 60 procent kosztów podejmowanego przedsięwzięcia. Zaprezentowany i przećwiczony zostanie również sposób składania wniosku w ramach programu.
Korzyści
Celem kursu jest przekazanie uczestnikowi praktycznej wiedzy z zakresu:
- sporządzania audytów energetycznych i remontowych zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 2008 r.
o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków
z późniejszymi zmianami na podstawie aktualnego Rozporządzenia MRiT z dnia 15 grudnia 2022 r. (2022, poz. 2816) zmieniające rozp. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. - składania poprawnie wypełnionego wniosku do programu „Premia MZG z opcją grantu MZG” prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Program kursu
- Podstawy prawne w zakresie audytingu energetycznego,
- Ochrona cieplna budynku oraz ocena jej stanu,
- Metodyka obliczeń zużycia energii w budynkach,
- Metodyka sporządzania audytów energetycznych,
- Metodyka sporządzania audytów remontowych,
- Zasady przygotowywania dokumentacji aplikacyjnej w ramach Programu „Premia MZG z opcją grantu MZG”.
Kadra dydaktyczna
Zajęcia prowadzą audytorzy energetyczni Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz wieloletni weryfikatorzy audytów energetycznych dla Banku Gospodarstwa Krajowego – specjaliści z Zakładu Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.
Gwarancja jakości
- Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania nr JBS – 54/12/2024 wydany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji
- Akredytacja Śląskiego Kuratora Oświaty w zakresie prowadzonego kształcenia ustawicznego w wybranych formach pozaszkolnych – decyzja WE-KZ.546.1.5.2020 z dnia 16 lipca 2021 r.
- Wpis do rejestru instytucji szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach pod numerem ewidencyjnym: 2.24/00102/2006 z dnia 10.05.2006 r.
Forma szkolenia
Zajęcia odbywać się będą w 2 dni (16 godzin) organizowanym w dni robocze.
Zachęcamy Państwa do udziałów szkoleniu, w formie stacjonarnej, odbywającym się w naszej siedzibie:
Centrum Rozwoju Kompetencji
Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy
Aleja Wojciecha Korfantego 79A
40-166 Katowice
W szkoleniu uczestniczyć można również online:
Zajęcia realizowane są w czasie rzeczywistym za pośrednictwem dedykowanej platformy
Pełną interaktywność zajęć szkoleniowych w wirtualnej sali wykładowej zapewniają: system aktywnej wideokonferencji (udostępnianie dźwięku i obrazu), wspólna tablica, chat publiczny (wspólny) oraz chat indywidualny, ekran z prezentacją omawianych slajdów lub filmów, przeprowadzane w czasie trwania zajęć ankiety oraz możliwość dzielenia na podgrupy. Każda sesja szkoleniowa obsługiwana jest nie tylko przez trenera/wykładowcę, ale również przez asystenta technicznego, który jest zawsze dostępny aby rozwiązać ewentualne problemy. Pomoże również w obsłudze platformy i zapozna z jej możliwościami.
Termin
I kwartał 2025
Zostanie ogłoszony po zebraniu się minimum 15 osobowej grupy
FAQ
- Program, na którym odbędą się zajęcia to: Audytor OZC 7.0 Pro w wersji próbnej.
- W trakcie zajęć potrzebny będzie własny laptop z zainstalowanym programem (oprogramowanie nie działa na komputerach firmy Apple)
Kontakt
Maciej Kopiec
32 259 2604
mkopiec@gig.eu
Szkolenie realizowane jest na warunkach umieszczonych w Regulaminie Świadczenia Usług Szkoleniowych. Regulamin dostępny jest w stopce strony.